Android SDK-Eclipse Kurulumu Resimli Anlatım


Merhaba Arkadaşlar,

Bu başlığımda android programlama için gerekli olan yazılımları nasıl temin edebiliriz, nasıl kurarız bunlardan bahsedicem. Android programlama dili olarak  java tabanlı bir programlama olduğu için, java bilenler için öğrenmesi daha kolay bir programlama dilidir. Şimdi sırası ile hangi programları indirip nasıl kuracağımızdan bahsedelim.

Android programlama için gerekli dosyalar:

1) Android java tabanlı oldugu için ilk olarak Java JDK(Java Development Kit)’yı kuracağız = Java Platform (JDK) 7u3.

2. Java JRE’yi kuracağız = Java (JRE) 7u3.

3) İde olarak Eclipse kulanıyoruz = Eclipse IDE for Java Developers

4) Android SDK.

5) Son olarakda Eclipse için ADT(android development tools) kuracağız, Eclipse ile android projeleri oluşturabilmemize yarayan Eclipse eklentisidir.

 • Gerekli  dosyalarımızı temin ettikten sonra. İlk olarak 1. ve 2. sıradaki  Java JDK ve JRE’nin kurulumunu yapıyoruz. Java SDK’yı kurarken JRE’yide kurduğu dikkatimi çekti. JRE’yi kurmak istediğimde de yeniden kurmak istiyor musunuz diye sordu. Bende yeniden kurmadım. Eğer sizdede aynı şekilde ise JDK ile birlikte JRE kuruldu demektir. JRE’yi tekrardan kurmanıza gerek yok.

  • Daha sonra indirdiğimiz Eclipse IDE for Java Developers programımızı kuruyoruz. Kuruyoruz diyorum fakat Eclipse indirdiğimizde zaten bir zip dosyası halinde geliyor. Zip  dosyasından istediğiniz biryere çıkartmanız yeterlidir.
  • Şu anda JDK’da kurulu olduğundan Eclipse çalışacaktır. Eclipse’i çalıştırıyorum ve bana çalışma klasörü soruyor. Document And Settings klasörü yazılırken arada boşluklar oldugundan bazı ide’lerde sorunlar yaşanabiliyor. O yüzden ben çalışma klasörümü direk C:’de tanımladım. Eclipse her açıldığında bu ekranla karşılaşmak istemiyor iseniz Use This as diye balayan yeri seçmeniz yeterlidir.
  • Sıra geldi asıl Android için gerekli olan dosyalarımızın kurulumuna. İndirmiş olduğumuz sdk’yı kuruyoruz. Daha sonra Android SDK manager’ı açarak hangi Anroid platformu için program yazacak isek onun APİ’sini indiriyoruz. Ben çoğu Android platformunda çalışmasından dolayı şimdilik 2.3.3 kuruyorum. Daha sonra bütün apilerin kurulu oldugu SDK dosyasını upload ederek sizlerle paylaşıcam. Sitemden indirip onu direk kullanabilirsiniz.
  • Install Packages diyoruz ve çıkan ekrandan Accept All diyerek Install diyorum. Buradaki bekleme süreniz internet hızınız ile alakalıdır. Bağlantınız yavaş ise uzun süre beklemeniz gerekebilir. Okuldan aldığım bütün paketlerin kurulu olduğu dosya rivayetlere göre 3 günde inmiş!!! :)
  • SDK’mızıda hazır ettikten sonra, Eclipse ile Android projeleri oluşturmamızı sağlayacak olan Eclipsin ADT(Android Development Tools) eklentisini kuracağız.  Bunun için Eclipse’den Help > Install New Software bölümüne tıklıyoruz. Açılan pencereden aşağıdaki linki ekliyoruz. Add diyoruz ve gelen ekranda name yazan yere bir isim vererek Ok diyoruz.
   1. https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/
  • Ekledikten 5-10 sn sonra aşağıdaki resimdeki gibi Developer Tools ve altındakilerin gelmiş olması lazım. Hepsini seçerek NEXT diyoruz. Sonraki gelen ekrandan bir daha NEXT diyoruz.

 • Aşağıdaki ekran geldiğinde lisans sözleşmelerini kabul edip. FİNİSH diyoruz.
 • Buraya kadar bir problem yok ise ADT kurulumu başlamıştır. Bir uyarı mesajı çıkabilir ona OK diyerek devam ediyoruz.
 • Ve sonunda ADT’de kuruldu ve Restart Now diyerek Eclipse’imize  restart atıyoruz.
 • Reset attığımızda karşımıza SDK ile ilgili ayarlar geliyor. Biz şimdilik SDK ile ilgili başka bir şey kurmak istemiyoruz. O yüzden Use Existing SDKs seçeneğini seçip. Android SDK’mızın kurulu olduğu dizini seçiyoruz. Biz zaten Android 2.3.3 sürümü ile ilgili paketleri indirmiştik. 
 • Ben yukarıdaki resimde seçmemişim fakat ALttaki seçeneği seçip Android SDK yi nereye kurduysanız o klasörü seçin. Örneğin benimki = C:\Program Files\Android\android-sdk ‘ da.
 • Not: SDK’nın bulunduğu dizini seçmekte sıkıntı yaşadıysanız, Eclipse’den Window-> Preferences -> Açılan ekrandan Android seçerek, SDK location yazan bölümden SDK’nın bulunduğu dizini güncelleyebilirsiniz.
 • Not2: Müsait bir zamanda upload edip, bütün sürümlerin Apilerinin olduğu, okuldan aldığım Android SDK dosyasının sizlerle paylaşacağım.  Android programlama ile ilgili yazılarımı da fırsat buldukça ekleyeceğim inşallah.
 • İnşallah faydalı bir yazı olmuştur. Eksik yada yanlış bir yer varsa lütfen bana bildirin en kısa zamanda düzelteyim. Herkese iyi Android Programlamalar… :)
 • Yazıyı kendim yazdım, fakat isteyen istediği gibi paylaşabilir. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Tabi sitemi referans gösterirseniz de memnun olurum. Ama göstermessenizde canınız sağolsun. ;)

29 thoughts on “Android SDK-Eclipse Kurulumu Resimli Anlatım

 1. Merhabalar. Yeni versiyon eclispe biraz farklı mı? Help>Install New Software diye bir yol yok ve preferences da android sekmesi yok. Software and Workspace Center var buradan mı yapılıyor artık.. Teşekkürler..

  1. Mezuniyetim ve askerlik işlemlerim sebebiyle 1-2 aydır android programlamadan uzak kaldım. O yüzden size kesin bir bilgi veremeyeceğim :(
   Askerden geldiğim zaman resimli anlatımları tekrar güncelleyeceğim fakat şu anda ne yazık ki buna vaktim yok.

 2. Merhaba,

  Güzel bir paylaşım olmuş ancak ben sdkyı eclipse e eklerken bir hata oluşuyor bu hata:

  Cannot complete the install because one or more required items could not be found.

  Software being installed: Android Development Tools 20.0.3.v201208082019-427395 (com.android.ide.eclipse.adt.feature.group 20.0.3.v201208082019-427395)

  .Bu hatayı düzeltecek bir öneriniz var mı?

  Şimdiden teşekkürler..

  1. Şu anda askerde olduğum için, konuyla çok fazla ilgilenemiyorum, evimde olsaydım elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırdım fakat girnede bir internet cafeden yazıyorum. :)
   Faydalı olabildiysem ne mutlu. :)

 3. Hocam burda verdiğiniz linkleri daha önce kullanarak programı kurmuştum. Pc ye format attıktan sonra gene aynı şekilde kurmaya çalışıyorum olmuyor. SDK installer ı çalıştırıyorum JDK nın daha yeni bir versiyonu var visit oracle.com diyor. Oysa zaten en son sürüm JDK var bilgisayarda. ADT bundle diye indirilen klasördeki eclipse.exe yi çalıştırıp ordan indirdim android APi leri. Sorun nerde sizce ? 64 bit işletim sistemim var bu arada

 4. Bilgi paylaştıkça çoğalır,temennim herkesin bu dusunceyi paylasmasi, kimseden burada Know-how

  'u paylasmasini bekleyemeyiz, bilgisini paylasirsa eminimki bir gün bilgisini paylastiklarindan da faydalanacaktir,yaklasik 15 senedir almanyada yasiyorum,internete girince her alanda bilgiye erismek mümkün insanlar sayfalarca calismalarini üsenmeden netze birakiyorlar,ayni durumun bizim sayfalarda olmayisi beni üzmüs idi,simdilerde EvrenD gibi arkadaslarin artmasi en azindan beni sevindiriyor.

  Evren hayirli teskereler dilerim..

  Bu arada benim VB de yazmis oldugum amator bir telefon defteri programim var,eger uygun görürseniz yüklemek isterim,ilginc olan tarafi ADO (ActiveX Data Objects) ile birden fazla veri dosyasini ayni anda kullaniyor olmasi.

  Selamlar…

 5. Ben android sdk yı kuramadım .. windows/sistem32/ java.exe bulunamadı hatası ancak java yüklü ..
  ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba,
   JDK ve JRE' yi doğru kurduğunuz dan emin olun. Kurduğunuz programları kaldırarak, adım adım tekrar kurmayı deneyin. Eksik bir şeyler kurulmuş olabilir.

  2. 64 bit te java kurulum pathini bulamıyor sdk, Çözüm için:
   Control Panel /System e gir .Sol Panelde Advanced System Setting gir.
   System Properties Dialog penceresi açılacak Environment Variables butonuna tıkla
   System Variable kısmından new butonuna tıkla
   Variable name kısmına ‘JAVA_HOME’ yaz Variable value alanınada Java Sdk nın kurulum yaz.
   Örnek Olarak
   Variable Name: JAVA_HOME
   Variable Value : C:Program FilesJavajdk1.7.0_21
   Ok a tıkla ve kurulumdaki problem ortadan kalksın

  1. Yukarıda kurduklarımız sadece bir program değil aslında, android programlama yapabilmemiz için gerekli olan programlar bütünü diyelim biz ona.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir