İdeal Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır?

Merhaba arkadaşlar,

Kış aylarında sıklıkla hastalandığımdan dolayı odamın sıcaklığı ne olmalı, ideal nem oranı nedir sorularına yanıt bulmak için biraz araştırma yaptım ve bunları iki ayrı başlıkta sizlerle paylaşmak istiyorum.

Dünya Sağlık Örgütü’nün oturma odası için koyduğu standart sıcaklık 21 derece olarak görülüyor. Örgüt diğer odalar için ise 18 dereceyi uygun görüyor. Benimde gözlemlediğim doktorlar tarafından tavsiye edilen sıcaklık aralığı 18-22 derece olmuş.

Ben odanın sıcaklığını ölçmek için basit bir alet aldım. Saat, takvim, sıcaklık ve nemi gösteriyor. Kış aylarında kombinin derecesi 40 derecede sabit duruyor. Odayı günde iki, üç kere havalandırmaya çalışıyorum. Bu alet ile gözlemlediğim kadarıyla odayı 2-3 dakikalık havalandırdığımda oda sıcaklığı 1 derece düşüyor. Odamın ortalama sıcaklığı ise 20, 22 derece arasında seyrediyor.

İlgili Diğer Yazım: Odanın İdeal Nem Oranı Yüzde Kaç Olmalıdır?

Sağlıklı bir kış geçirirsiniz inşallah, hasta olanlarada acil şifalar diliyorum.

Faydalı olması dileğiyle…

Kaynaklar : BBC  , Pediatri Portalı , Oda sıcaklığının önemi , oda sıcaklığı kaç derece olmalı

6 thoughts on “İdeal Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır?

  1. kombi 50 derecede duruyor oda termostadı 23 derece oda sıcaklığı 26 derece oluyor. 45 düşürdüm gece biraz üşüdüm sonra aynı dereceye getirdim.bu ay 210 tl fatura geldi alt komşumuki 90 tl ama te odayı açık bırakıyolar bizim heryerin peteği ful açık kombiler aynı evin metre karesi aynı hangimiz doğrusunu yapıyor birtürlü anlayamadım yardıcı olursanız çok sevinirim. bide şöyle diyor alt kattki ve sen cayır cayır yakıyorsunuz benim yakmamı gerek kalmıyor diye akıllı sanınıyor kendini anlayamadım benmi safım omu daha akıllı karlı.

  2. slm benim evim son kat izalasyon yok yaklaşık 120 m kare kombim ferolli yoğuşmalı peteğimin sayısı 9 adet yaklaşık 9 metre 80 cm petek var ben elazığ da ikamet ediyom aralık ayında kombimi 45-50-52 iki günde 55 de yaktım bana gelen fatura 585 tl herkes birşey söyledi tessisata baktırım sorun yok aksa doğalgaz firmasını aradım geldi saati söküp götürüler başka saat taktılar taktıkları saata bakıyom yaklaşık 4 günde 91 M3 yakmış bunuda 4 böldüğün zaman yaklaşık 22 m3 yapıyo aksa saat değiştikten sonra ise gece 40 gündüz 45 de yakıyom bu konuda şaşırdım kaldım bi denemediğim oda termostatı onuda bu hafta taktıracam ne yapmam gerekli bana bu konuda yardımcı olacak varmı tşk ederim

    1. Oda termostatı taktırmalısın.Kesinlikle çok faydası oluyor.İdeal oda sıcaklığı 21 derece gündüz.Gece yatarken 17-18 dereceye alırsın yakıttan tasarruf edersin.izalosyon olmaması sıkıntı yalnız.

  3. Sait kardeşim.. evin mülkiyeti senin ise yalıtımdan başka çaren yok.. en ekonomik yol bu.. kiracı isen kendine yeni bir ev bul derim..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir